Aktualności

Ransomware w Oświęcimiu, 620 tys. złotych zamiast na drogi, poszło na okup?

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu udzieliło zamówienia o wartości ponad 600 tys. złotych firmie zewnętrznej, by ta odzyskała dane. By zdobyć fundusze na takie zamówienie, trzeba było przesunąć środki w budżecie, które były przeznaczone m.in. na drogi.

W zeszłym roku baza danych systemu geodezyjno- kartograficznego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu została zaszyfrowana. Plików odzyskać się nie udało, a sprawa została oczywiście zgłoszona na policję. Jednak jak się okazało, to chyba na niewiele się zdało, ponieważ Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu udzieliło zamówienia na odszyfrowanie danych. Do przejęcia bazy danych miało dojść w październiku zeszłego roku, a kiedy to wyszło na jaw, został ogłoszony przetarg na odszyfrowanie danych. Zgłosiła się tylko jedna firma i to ona miała zająć się usługą. Czy okup zapłacono? Tego nie wiemy. W budżecie dokonano kilku przesunięć, a jednym z nich było zmniejszenie wydatków na „zadania drogowe”. Widać więc, że brak kopii zapasowych może być bardzo bolesny.

źródło: android.com.pl

 

logo facebook

 

Certyfikowana firma ISO 9001:2015

Jak działamy?

Profesjonalnie i skutecznie.

Mając bogate zaplecze doświadczeń oraz sprawdzonych i pewnych ludzi możemy zaproponować optymalne koszty dla rozwiązań dedykowanych.