Aktualności

Przestępcy żądają okupu za odszyfrowanie serwerów UMWM

Przestępcy żądają okupu za odblokowanie zaszyfrowanych serwerów, urząd stanowczo odmawia.

Pracownicy UMWM od poniedziałku (08.03) nie mają dostępu do poczty elektronicznej oraz funkcjonalności e-urzędu. Petenci mogą załatwiać sprawy tylko w formie tradycyjnej, składając pisma poprzez Dziennik Podawczy lub telefonując do urzędu. Wszystkie osoby, które między 5 a 10 lutego br. składały dokumenty w formie elektronicznej proszone są o ich ponowne przekazanie w wersji papierowej.

„Oprogramowanie zaszyfrowało dane dostępne na naszych serwerach, a przestępcy zażądali okupu za przekazanie nam klucza deszyfrującego, jednak stanowczo odrzuciliśmy to ultimatum” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Dawid Gleń, rzecznik UMWM. „Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby doszło do wycieku jakichkolwiek danych z naszych serwerów” - powiedział Gleń. „Analizy dotyczące cyberataku trwają, ale na obecnym etapie nie możemy dzielić się z opinią publiczną żadnymi szczegółami odnośnie informacji o przestępcach posiadanych przez służby” – zastrzegł Gleń.

Nie wiadomo jeszcze, jak szybko uda się przywrócić normalną pracę systemów informatycznych urzędu i odzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych na podstawie kopii zapasowych.

źródło: samorzad.pap.pl

logo facebook

 

Certyfikowana firma ISO 9001:2015

Jak działamy?

Profesjonalnie i skutecznie.

Mając bogate zaplecze doświadczeń oraz sprawdzonych i pewnych ludzi możemy zaproponować optymalne koszty dla rozwiązań dedykowanych.